Ráda Vás vítám na svých stránkách: masáže, tělové zábaly, péčí o pleť, masážní salon - Praha 1!
kosmeticke salony  
kosmeticka kosmetika, masaze  

Lymfatický systém a lymfodrenážní masáže - Praha 1   tel. 775 297 7O4

  kontakt salon  
 

telefon salon

pan Konstantin masáže:
6O8 266 O74

tělové žábaly:
6O8 266 O74

dárkové poukazy:
6O8 266 O74

 
     

 

Profesionální lymfatické masáže

informační článek

lymfatické masážeKosmetická studia a salóny krásy v Praze se mnohdy pyšní nabídkou pestré palety rozličných druhů masáží za různé ceny. Dávají ženám naději i příslib, že se jejich prostřednictvím zbaví nadváhy a celulitidy. Mezi nejfrekventovanější výrazy v nabídkových listech patří v současnosti zejména: proti celulitidě, modelační, korekční, lipolýza, tvarování těla prostřednictvím lipolýzy, atd. Cíl je u všech prakticky totožný - pomoci klientce dosáhnout optimálního tvaru těla, vyhladit pokožku a dodat jí elasticitu, tonizovat a zpevnit svalovinu. Navíc existuje jeden druh speciální masáže, u které se ceny v jednotlivých salónech mohou do jisté míry lišit. Pro většinu zákaznic je tato masáž stále velkou neznámou. Oč se tedy jedná? Jde o lymfodrenážní masáž. O tom, jak se liší od ostatních masáží, jaké má zdravotní účinky a další informace, se dočtete v následujících řádcích.

trocha anatomie - menší vzpomínka na školu : )

Za prvé, pojďme si připomenout, jaké základní tekutiny proudí ve zdravém těle, a jakou funkci vykonávají. Krev (oběhový systém) přenáší kyslík arteriálním řečištěm z plic a transportuje výživné látky z trávicího systému do tkání a buněk, žílami pak odvádí odpadní látky. Tkáňová (mezibuněčná) tekutina se přímo stará o dodávání živin a kyslíku do buněk, které sem přijdou prostřednictvím arteriální krve. Nezapomeňte na moč - s ní je to více méně jednoznačné. Mízní (lymfatický) systém úzce souvisí s oběhovým systémem. Jeho hlavní úlohou je především odstranění a likvidace nebezpečných odpadních látek, stejně jako odčerpání přebytečných tekutin z mezibuněčného prostoru zpět do krevního řečiště. Přesně řečeno pomocí lymfy se tělo zbavuje zbytků rozpadlých buněk, různých bakterií, virů, toxinů a odpadních látek životaschopných buněk, tkání a orgánů.

Takže s tělními tekutinami máme jasno. Nyní přistoupíme k další otázce: V čem spočívá, kromě funkcí, rozdíl mezi tělesnými tekutinami? Odpověď zní: ve vlastnostech. Lymfa, stejně jako krev prostupují všemi tkáněmi v těle. Jestliže krev v cévách a kapilárách proudí aktivně díky svalovým kontrakcím, krevnímu tlaku a práci srdce, které krev přečerpává, potom míza proudí pasivně, v podstatě velmi pomalu - je to zapříčiněno činností hrudního koše při nádechu, existencí velkého počtu chlopní bránících jejímu zpětnému toku, krátkých kosterních svalů ohraničujících lymfatické cesty a také díky velkým krevním cévám. Jinými slovy, tok lymfy je jen velmi málo závislý na naší vůli.

Poukazujeme znovu na skutečnost, že rychlost proudění lymfy do 0,4 cm / sec. Pro srovnání - v aortě a velkých cévách se rychlost prokrvení pohybuje mezi 40-50 cm / sec.

A pak je tu ještě věk. S přibývajícími léty se tok lymfy neustále zpomaluje a míza protéká cévami pomaleji a pomaleji, protože časem se snižuje tonus cév a taktéž svalová činnost člověka klesá. Proto se snižuje také tok lymfy.

Ještě pár čísel pro představu obrovského rozdílu mezi činností krevního a lymfatického systému: veškerá lymfa projde hrudníkem, tzn.celý lymfatický tok proběhne 6 x za 24 hodin, na rozdíl od celkového krevního oběhu, který se uskuteční za 20-25 sekund.

 faktory negativně ovlivňující lymfatický systém

Nyní si pojďme pohovořit o klíčových faktorech, které jsou příčinou oslabení výkonnosti lymfatického systému:

  • Snížení fyzické, či spíše svalové aktivity. Bez každodenní fyzické aktivity naše svaly ztrácejí tonus, slábnou a atrofují, což je přímá cesta ke zhoršení činnosti lymfatického systému - vždyť rytmická práce svalů vytváří "čerpadlový efekt" odvádějící lymfu z periferních mízních cév do centrálního (hrudního) mízovodu. Ne nadarmo se říká kosterním svalům "periferní srdce".
  • Sedavý, neaktivní životní styl. Je pokračováním toho, co již bylo řečeno.
  • Narušení činnosti kardiovaskulárního systému. Nízká fyzická a svalová činnost, stejně jako dlouhé stání nebo sezení v nepohodlné vynucené poloze - to vše vede k problémům s cévním systémem - zhoršuje se žilní návrat krve k srdci, což vede k nahromadění velkého množství krve v dolní části těla (nejčastěji v oblasti lýtek a stehen) a prostup tekutiny z krevního oběhu do mezibuněčného prostoru. Mimoto, způsobuje krev nahromaděná ve spodní části těla napětí, roztažení a celkovou zátěž cévního a žilního řečiště v postižených oblastech, což vede k různým druhům onemocnění, jako jsou křečové žíly, městnavé a zánětlivé žilní procesy, místní otoky. Všechny tyto neduhy se přímo vztahují k poškození lymfatického systému, který si díky své pomalosti prostě neumí poradit s takovým "objemem" práce.
  • Špatná strava, kouření a narušení životního prostředí také není nejlepší způsob, jak ovlivnit příznivý stav lymfy.
  • Změny související s věkem, které se týkají mj. lymfatického systému. Špatná činnost lymfatického systému se může vyskytnout takřka u všech osob, ale hodně záleží na věku, který s činností lymfatického systému úzce souvisí. S přibývajícím věkem se totiž pod pokožkou hromadí tělní tekutiny, odpadní látky nejsou zcela odbourávány, naopak se v těle zadržují, což vede k intoxikaci organismu.

 problematická lymfa

Co se stane, když si lymfatický systém neumí poradit se svými povinnostmi?

Nahromaděná mezibuněčná tekutina pronikající do tkání z žilního řečiště, přiskřípne krevní cévy. Buňky následně nedostávají dostatečný přísun živin a kyslíku. V těle se nakupí tekutiny, jsou přetížené lymfatické uzliny a "zanáší se" odpadními látkami a toxiny. To vše vede ke vzniku mnoha onemocnění: depresí a nespavosti, chronické únavě, špatnému výkonu, častým bolestem hlavy, nezdravé barvě pleti, atd. - zkrátka typické projevy intoxikace. Tuto situaci je možné definovat dnešním známým obratem ,,nahromadění škodlivin v organismu''. Ale zrovna tak to lze říci zcela neformálně, neboť medicína nemá oficiální označení pojmu ,,škodliviny''.

Správně fungující lymfatický systém čistí tělo, odčerpává mezibuněčnou tekutinu společně s odpadními látkami - 2-4 litry denně. Vyskytnou-li se potíže s činností lymfatického systému, tekutiny nejsou odvedeny z tkání v požadovaném objemu a vznikají otoky. První známkou jsou otoky dolních končetin. Ale výjimkou nejsou ani otoky obličeje, modřiny a kruhy pod očima. Příčina je u všech jedna a tatáž.

Nicméně intoxikací a otoky problém člověka s "utiskovanou" lymfou zdaleka nekončí. Mezi další funkce lymfatického systému patří zodpovědnost za lidskou imunitu - mikrobi, s nimiž se člověk denně setkává, likviduje právě lymfatický systém. Proto také, jestliže lymfatický systém špatně pracuje, dochází k infekci a rozvoji onemocnění. A když se k tomu všemu ještě připojí obvyklé nachlazení, může být neštěstí na světě.

 Co tedy dělat? Řešením je lymfodrenážní masáž!

Je tedy více než zřejmé, že zbavit se neduhů, je možné právě tak, že obnovíme normální funkci lymfatického systému za přispění - ruční lymfodrenáže.

Seznam hlavních pozitivních aspektů lymfatické drenážní masáže:

  • Lymfatická masáž urychluje proudění lymfy (normální rychlost lymfotoku je až 0,4 cm / s, masáže zvyšují lymfotok až 8 krát) tak, aby se orgány a tkáně rychle zbavily konečných zplodin a toxinů a mohly tak rychleji získat více živin a kyslíku.
  • Lymfatická masáž pomáhá zbavit buňky zplodin a odpadu z látkové výměny.
  • Vlivem lymfodrenážní masáže jsou lépe zásobeny tkáně, mizí otoky a zánět rychleji ustupuje.
  • Lymfodrenážní masáž odstraňuje přebytečnou mezibuněčnou tekutinu, která je jednou z příčin projevů celulitidy.

V průběhu procedury uvolňuje zkušený specialista svýma rukama napětí a křeče - "vrstvy" celého objemu na povrchu a v hlubokých tkáních. A teprve pak provede vlastní úpravu lymfatického systému.

Manuální lymfodrenáž se provádí měkkými lehkými zvlněnými pohyby směrem od zdola nahoru po proudu lymfy. Tyto pohyby jsou tak hladké a měkké, že lidé v průběhu sezení často usínají. Tento relaxační účinek lymfodrenáže je důsledkem uklidňujícího účinku na centrální nervovou soustavu.Při masáži nejsou žádné bolestivé nebo nepříjemné pocity. Na první pohled se může zdát, že efekt masáže je pouze povrchní. Ale pravda je taková, že masáž by neměla být v žádném případě traumatizující, protože souvisí s cévami a silné stisky by mohly způsobit poškození.

Ruční masážní techniky se mohou lišit technicky, ale u všech se musí brát v úvahu anatomie a fyziologie lymfatického systému, tj. předpokládají se účinky na různé části od hlubokých k více povrchním. Toto se provádí s ohledem na rychlost proudění zdravého lymfatického toku.

Lymfodrenážní masáž - návod k použití

Lymfodrenážní masáž je indikována u výrazných otoků, křečových žil, které mnohdy provází zadržování odtoku lymfy v dolních končetinách (mimochodem - tato masáž podporuje žilní odtok). Také se úspěšně využívá v programech korekce postavy, zejména při léčbě otokové formy celulitidy, při níž "nabobtnalé" tukové buňky utiskují lymfatické cévy a narušují tak tok lymfy. Masáž má skvělý efekt především v kombinaci s technikami na hubnutí - odvádí zplodiny metabolismu, které vznikají v důsledku rozštěpení tuku, zlepšuje drenážní funkci organismu.

V zásadě je léčba a čištění pomocí lymfatické masáže určena všem - záleží jen na konkrétních problémech, na frekvenci ošetření a samozřejmě na dávkování.

Manuální lymfodrenážní masáž je velmi dobře kombinovatelná s různými programy na detoxikaci organismu či zábaly z mořských řas s hloubkovým odstraněním různých nečistot.

Chcete-li získat stabilní účinek takové masáže, doporučuje se absolvovat 10-12 procedur, 2-3 krát týdně jako samostatnou proceduru, nebo 1-2 krát týdně v kombinaci s jinými metodami.

V průběhu sezení mají zákazníci příjemný pocit, že jejich dlouholetá chronická únava či bolesti hlavy nenávratně mizí. Při tom se rovněž zlepšuje pružnost a pevnost pokožky, mizí otoky, viditelné efekty celulitidy a zlepšuje se pleť. Hlavní však je, že se nejedná jenom o chvilkové zlepšení, nýbrž o nový stabilní stav vašeho těla.

Kontraindikace

V některých případech může být masáž provedena i při těžkých formách infekčních a virových onemocnění (pokud pacient nemá horečku), pomáhá tělu tím, že zvyšuje množství odváděných tekutin a zbavuje ho toxinů. V tomto případě však musí být masáž provedena zvláště pečlivě s ohledem na zdravotní stav. Od obvyklé procedury se tedy liší. Velmi opatrně a s velkými přestávkami mezi seancemi se masáž provádí u osob s arteriální hypertenzí třetího stupně, kdy je cévní tonus natolik narušen, že obnova jeho normální činnosti je velmi zdlouhavá a obtížná. Jiná onemocnění nejsou kontraindikací k provádění lymfatické masáže.

Lze říci, že tok dobré nebo špatné lymfy v organismu do značné míry závisí i na tom, jak se cítíte, pracujete, vypadáte, zda nemáte kila navíc či otoky a jestli jste úspěšní - v práci i v osobním životě!

zpět na lymfodrenážní masáž >>>

 

kosmetika & masáže - Praha 1
web design, propagace a zviditelnost webu na internetu - PRAMI Praha, spol. s r.o.